Podstawy finansów osobistych - Odzyskaj kontrolę nad swoimi pieniędzmi.


 Czy jesteś jedną z tych osób którym ciągle brakuję pieniędzy i żyjesz od wypłaty do wypłaty? Masz już tego dosyć i chciałbyś to zmienić? W takim razie ten post jest skierowany właśnie do Ciebie. Poniżej przedstawię Ci bardzo proste "tricki" które wprowadzone do twojego życia z całą pewnością w jakimś stopniu poprawią twoją sytuację materialną. A więc zacznijmy od podstaw:


Sztywno określony budżet domowy.

Nie będziesz w stanie zapobiec "znikaniu" pieniędzy z twojego portfela jeżeli nie będziesz wiedział gdzie one znikają. Budżetowanie pomoże ci namierzyć największego wroga twoich finansów osobistych czyli niekontrolowane wydatki. 



Jak przykładowo robić takie budżetowanie? Na sam początek kiedy dopiero zaczynamy będzie wydawać się to bardzo uciążliwe, bo kiedy nasze pieniądze znikają nie wiadomo gdzie, jedynym sposobem żeby namierzyć źródło problemu, będzie skrupulatne zapisywanie każdego naszego wydatku i na koniec miesiąca przejrzenie owych notatek (lub zebranych paragonów itp.). 



Po przejrzeniu wszystkiego już po pierwszym miesiącu, kiedy zobaczymy zbiorczą kwotę przeznaczoną na pewne rzeczy (jakie to będą rzeczy to kwestia bardzo indywidualna, dla jednych będzie to codzienna kawka na mieście dla innych wykupione wszystkie możliwe istniejące platformy z serialami itp.) powinna zapalić nam się przysłowiowa "lampka". Jeżeli widzisz, że na pewne rzeczy przeznaczasz zdecydowanie więcej pieniędzy niż powinieneś to ogranicz te wydatki do absolutnego minimum, brzmi banalnie i niezbyt odkrywczo, ale zdecydowana większość ludzi tego nie robi. 



Po około 3 miesiącach takiego skrupulatnego notowania wydatków, sytuacja powinna się już odpowiednio wyklarować, z całą pewnością uświadomimy sobie, że niepotrzebny wydatek A, B lub C możemy zredukować lub całkowicie wyeliminować bez zbytniego poświęcania jakości naszego życia. Nagle na naszym koncie zamiast pieniędzy brakować, zacznie ich z miesiąca na miesiąc przybywać, jeżeli doszliśmy już do tego etapu i wiemy dokładnie ile pieniędzy i na co możemy przeznaczyć to możemy przejść do kolejnego kroku czyli również budżetowania, ale już mniej pochłaniającego czas i irytującego liczenia każdej złotówki. 



Ten kolejny poziom budżetowania, charakteryzuje się tym, że jest stały i jest przygotowany odgórnie na każdy miesiąc, ponieważ ostatnie 3 miesiące pokazały nam dokładnie na co wydajemy nasze pieniądze, możemy sobie na to pozwolić. Przykładowo zakładając, że zarabiamy 5000zł netto może wyglądać to w ten sposób:


2.000zl Inwestycje/Oszczędności

1.600zł Jedzenie

1.000zł Opłaty

200zl Fundusz Wakacyjny

200zl Fundusz na przyjemności


Jeżeli rozsądnie na miarę naszych zarobków taki fundusz sobie określiliśmy i będziemy się go konsekwentnie trzymać, to nasza sytuacja finansowa z miesiąca na miesiąc będzie stawać się coraz lepsza, a jakość naszego życia wcale nie spadnie.


Jeżeli pomimo tego, że prowadzisz świadome budżetowanie, a dalej masz wrażenie, że pieniądze gdzieś ci uciekają to poniżej podam kilka przykładowych i chyba najbardziej powszechnych "miejsc" gdzie znikają pieniądze, a które nie są aż tak oczywiste.




1) "Codzienne" zakupy


Sporo pieniędzy dosłownie wyrzucamy do śmieci, poprzez marnowanie jedzenia. Kupujemy za dużo i bez żadnego umiaru, jak temu zapobiec?


-Zawsze chodź na zakupy najedzony - To bardzo proste, nie wymaga żadnego dodatkowego wysiłku, a w długim czasie powinno nam oszczędzić całkiem sporą sumkę, o co w tym chodzi? Otóż udowodnione naukowo jest to, że kiedy robimy zakupy głodni, to kupujemy więcej. Zazwyczaj te "więcej" to właśnie to co przynajmniej w części wyląduje w śmietniku. Przez głód będziemy mieli zaburzone postrzeganie tego ile tak naprawdę w najbliższych dniach jesteśmy realnie w stanie skonsumować.


-Zawsze chodź na zakupy z listą - Ten również prosty nawyk oszczędzi ci nie tylko pieniądze, ale i czas. Chodzenie na zakupy bez listy sprawia, że kupimy albo za  dużo jedzenia, albo za mało. Obie opcje są nieopłacalne, pierwsza z nich zabierze Ci pieniądze, bo nadwyżka jedzenia wyląduje w koszu, a druga zabierze Ci czas, bo będziesz musiał wrócić do sklepu po pojedyncze rzeczy których zapomniałeś.


-Dodatkowo na zakupach można oszczędzić, korzystając z wszelkiego rodzaju programów lojalnościowych lub CashBack. 

Co do tych pierwszych, zorientuj się czy takowy istnieje w sklepie w którym najczęściej robisz zakupy i bezzwłocznie zacznij z niego korzystać, a jeżeli zdarza ci się robić zakupy przez internet, to zdecydowanie polecam platformę LetyShops lub Alerabat. Poniżej linki dzięki którym możesz na tych platformach założyć konto i zdobyć na start bonus w postaci 10zł:

Letyshops

Alerabat

Uważaj tylko, żeby nie wpaść w pułapkę! Kupowanie więcej niepotrzebnych rzeczy tylko żeby zdobyć jakieś punkty lub zwrot mija się z celem, to opłaca się tylko wtedy kiedy i tak przed korzystaniem z tego dane rzeczy kupowałeś!


-Zamiast co wyjście do sklepu kupować wodę butelkowaną, kup raz dzbanek z filtrem i przerzuć się na filtrowaną wodę z kranu (oczywiście pierw upewnij się, że woda z kranu w twoim mieście jest zdatna do picia!). Zdziwisz się ile w dłuższej perspektywie oszczędzi ci to pieniędzy.


2) Platformy streamingowe z serialami lub inne wszelkiego rodzaju subskrybcje.


Daleki jestem od głoszenia, że oglądanie seriali to zło, jest nie produktywne, itp. Sam bardzo lubię seriale i nie mam zamiaru cię zniechęcać do oglądania ich. 

W tym kroku chodzi bardziej o to, żeby uświadomić sobie, że spora ilość ludzi posiada kilka subskrypcji platform jednocześnie oferujących ten sam rodzaj medium, najczęściej seriale. 

Sprawdź czy nie jesteś jedną z tych osób i odpowiedz sobie na pytanie jak często korzystasz z każdej z nich? A może nawet coś zasubskrybowałeś, masz ustawione automatyczne przedłużanie i po prostu o tym zapomniałeś, a pieniądze co miesiąc znikają z konta? Twoim zadaniem jest dokładne sprawdzenie wszystkich swoich subskrypcji i zredukowanie ich do minimum, takiego minimum z którego faktycznie korzystasz. Nie płać pustych abonamentów!


Zastosowanie się do powyższych porad powinno uwolnić nam z budżetu domowego trochę pieniędzy, już nie musimy martwić się czy zostanie nam do końca, bo teraz to po prostu wiemy. Znamy już dokładnie nasze wydatki i okazało się, że znajdą się pieniądze na oszczędności lub drobne przyjemności - to świetny start. Wkrótce zapraszam po więcej



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wstęp oraz spis treści

Książki związane z tematyką bloga które polecam przeczytać.

Zbiór stron i aplikacji których sam używam i które polecam.